Home/Aktuálně
  Archiv událostí
  Deníky z cest
  Odkazy
  Kontakty
  O stránce
  Guestbook
  Fotka týdne

 

 
 

Bodenmais

FOTKY

Závěrečný podnik skimaratonského kalendáře jsme absolvovali v Německu kousek pod Velkým Javorem. Mezi stálými účastníky chyběl dlouhou sezonou vyčerpaný běžec Buldok, jehož štafetu v peletonu převzal, po několika vhodně volených větách a litrech alkoholu, nováček Dědek. Díky tomu probíhalo i předzávodní soustředění na jeho chalupě v Březí.
Sobotní počasí dalo vzpomenout maratonu zadovskému - celý den lilo jako z konve. Sobotní večerní zábava byla daná - příprava lyží, a to dokonce již s vlastním náčiním. Macek patlá i klistr, já doufám v noční sněžení a Dědek se oddává alkoholismu. Se životosprávou to nebylo, jak je tak u nás obvyklé, příliš slavné, navíc vstáváme brzo ráno, aby se Dědek stačil zaregistrovat.
S Mackem fasujeme nízká (favorizovaná?) startovní čísla 10 a 11 a jdem mazat klistr. Macek ho tam má z večera, přihazuje už jen jednu vrstvu. Zato já s třema mám program zajištěn až téměř do startovního výstřelu. Dědek, jak se později ukázalo, maže mimo komoru, což ho stálo jistě lepší umístění. Krátký test mázy a hned házim v ledové stopě tlamu.
Na poslední chvíli přeskakujem plaňkový plot do našeho sektoru a už je tu výstřel. Nejenže nemám zapnutý stopky, na to už jsem celkem zvyklý, ale ani hůlky nemám navlečené na rukách. Než to všechno spravím, jsem suverénně poslední na stadionu a už se děsím, jak se kolem mě přeženou další vlny.
Lyže mi drží, uháním vpřed a je tu první menší sjezdík. Při vyhýbání se ležícímu Mackovi házím taktéž tlamu, která je zpestřená ještě pětimetrovým dojezdem po těle. Po včerejším celodenním dešti a nočním mrazu se jede opravdu po ledu a jakékoliv vyjetí ze stopy se v mém případě mění v bolestivý pád.
Jede se velmi rychle, ale nemohu se zbavit dojmu, že peleton uzavírám. Zas mě všichni předjížděj, alespoň se neflákám, snažím se s nimi držet krok. Několik dalších pádů a hodinka je za mnou. Uff, to je fofr, konečně si trochu vydechuji. A za chvíli už obrátka, paráda! Dovoluji si luxus na chvíli zastavit a něco pojíst a popít. Teď už se poběží uvolněněji, druhé kolo už běží jen polovina peletonu, už mě nebudou tolik předbíhat. Navíc svítí sluníčko, začíná jaro. Krásně se mi běží, závod, jak jsem se na něj netěšil, si užívám každým tempem.
Až do zhruba 32. km, kdy mě při dalším občerstvení doběhl Macek. V ten moment mi je jasné, že dneska první nebudu, což mě ale trápí jenom chvilku. Zase začínám makat, aby aspoň ztráta nebyla velká. Vlivem teplého počasí se z ledu stává postupně břečka a jede se soupaž, respektive všichni kolem jedou soupaž a já si jen tak běžim.
V cíli jsem spokojenej s časem i s pocity ze závodu.
Za odměnu, že byl rychlejší, mě Macek nechává řídit auto domů a čistí mi běžky.
PS: U Ježka 10 knedliků hoďku po závodě.

© Buri

MACEK

Na závod jsem se oproti Burimu těšil již od začátku. Taky aby ne, když jsem nás oba zaregistroval, zvládl platbu do zahraničí, zorganizoval akci Dědouše, nakoupil tramín apod. Jedině neúčast nemocné Martiny, Kuby a Matěje nebyla plánována.
Sobota byla opravdu výživná. Přírodě jsme nestáli ani za to, aby nás na běžky nalákala jako na Zadově drobným mlžením. Rovnou lilo jako z vodovodu. A ještě totální mlha. Závodníci v Bodenmais na krátké tratě volnou technikou si podle mě užívali jako v bazénu.
Jak je již patrné, z původního nápadu zaregistrovat se a projet se na lyžích nezbylo vůbec nic. Podařilo se mi však Dědouše udržel po celý den na "uzdě", jinak by asi následovalo značné porušení životosprávy.
V neděli jsme vyrazili neobvykle včas. Zapomněli jsme (tedy Děd) pouze 1x šusťandu. A ještě že tak. Klistropatlanda nám fakt trvala až skoro do startu. Obdivně jsem obhlížel výstroj na mazání klistrů. Ještěže aspoň již nemám vosky v igelitkách, ale ve slušivé bedýnce. No, ale soutěž o nejhorší lyže by vyhrály v klidu i moje fišery. Mazali jsme v podstatě žlutý Glider Toco (popř. směs toho, co na lyžích zbylo od minule se žlutým), modrý klister Swix a na vrch fialový Swix. U auta jsem proklel Buriho, který mě večer vycukal, že bude sněžit, a proto jsem fialový znovu těžce doloval z tuby v polních podmínkách. Stačila mi však satisfakce z pohledu na oba zbývající patlaly. Někteří staří mazáci (brali jsme jednoho zpět stopem) ještě přidávali trochu červeného klistru pod špičku. Buri tam namazal snad kromě másla všechno, co jsem měl v bedně.
Start byl opravdu bleskový. Přelézt plůtek a go, go, go.
Držka na začátku byla dobrá a připomněla mi opět Zadov. Poučen z minulých nezdarů jsem se nenechal strhnout a snažil jsem se poznat trať a nebýt poslední. 3 až 4 stopy umožnily klidné projíždění dalších vln. 2 min po nás startovaly ženy, za 5 min starší muži a za 30 min běžci na 21 km. Viděl jsem, myslím, všechny.
Druhá půlka prvního kola byla snad nejlepší částí závodu - většinou z kopce a trať ještě umrzlá. Super. Lyže drží a z kopce jedou. Sice nejpomaleji z fišerů v okolí, ale oproti např. J50 mám pocit, že opravdu rychle. Ztráty se snažím dohnat soupaží. Stačím však jen zchátralejším z důchodců. Na začátku druhého kola spatřím 200 m před sebou Buriho a spřádám plán, jak se k němu pomalu (tajně) přiblížím a z kopce před cílem ho předjedu :-)) O Dědoušovi nevím (naposledy jsem ho viděl před pádem). Nestavím, neodpočívám a jedu, abych se ho do kopce udržel. Plán funguje asi 8 km, kdy mě spatří :-). V následném úprku do kopce na obrátku je Buri sice rychlejší, ale já aspoň předjíždím některé zdatnější důchodce. Za časomírou jsem Buriho předjel a celou dobu z kopce makal, aby mě nedojel. Stálo mě to nové hůlky, a to když jsem po ostrém sjezdu hodil hubu tak šikovně, že pravá hůlka byla hned v úhlu 90 stupňů. V cílové rovince již fandil Dědouš, a protože Buriho nebylo vidět, mohl jsem se snažit o pěknou cílovou fotku. To, co je vidět ve fotogalerii, vzniklo chvíli po té, co jsem si holí píchnul na vnitřní stranu lyže a před fotografem málem hodil hubu. Takže nejhezčí fotky má Děd a já se těším na příští ročník.


VÝSLEDKY:

1. vítěz, 1:45:23
239. Macek, 3:08:02
247. Buri, 3:10:26
nicméně v naší věkové kategorii jsme obsadili pěkné poslední a předposlední místo
310. poslední, 4:53:43
DNF Dědek

-nahoru-